جهادکشاورزی یزد در راستای تحقق برنامه‌های یزد نوین در تلاش برای تبدیل یزد به هاب تولید بذور هیبریدی و خودکفایی استان و کشور در این حوزه است.
کد خبر: ۱۱۰۸۷۸۱
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۱ 06 June 2023

 

به گزارش خبرگزاری تابناک یزد، نیاز مبرم استان و کشور به خود کفایی در زمینه تولید بذور هیبرید بر همگان آشکار است چرا که صنعت بذر در ابتدای زنجیره ارزش کشاورزی قرار دارد و لذا تولید بذر، قوانین و مقررات خاص مربوط به خود را دارد.

بررسی بازار جهانی و مطالعات انجام شده در دنیا نیز نشان داده‌ که تولید ارقام جدید در صنعت بذر، ۷۰ درصد افزایش عملکرد را به خود اختصاص داده و مابقی متعلق به بخش محافظت از گیاهان یعنی سموم و کودهاست و این در حالیست که متاسفانه در کشور ایران، سالیانه ده‌ها میلیون دلار صرف واردات بذر از کشورهای دیگر می‌شود.

در همین راستا، با حضور و فعالیت یک شرکت تحقیقاتی فعال و دارای کادر متخصص یزدی، شرایط فنی برای حفظ، تکثیر و ایجاد تنوع در ژرم پلاسم مادری بذور هیبرید در شهرستان یزد به وجود آمده ولی توسعه فعالیت‌های شروع شده برای عرضه بذور هیبرید به بازار هدف نیازمند همراهی مسئولان استان برای شکل‌گیری بخش‌های تولید بذر هیبرید، تولید نشا، گلخانه سازگاری و گلخانه قرنطینه است.

البته این واحد تحقیقاتی فعال، دارای کادر متخصص بوده و تاکنون موفق به ایجاد چندین جمعیت بذری شده که در مرحله نسل ۴ تا ۶  برای گوجه و فلفل و تا نسل ۹ و ۱۱ برای خیار پیشرفت داشته است و هم اکنون در حال خالص سازی، حفظ،  تکثیر و ایجاد تنوع در ژرم پلاسم مادری است.

«سید ابوالفضل وکیلی» رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به ضرورت ایجاد هاب تولید بذر هیبرید در راستای تحقق برنامه‌های تحولی یزد نوین،‌ اهمیت تولید محصولات گلخانه‌ای در یزد با وجود محدودیت‌های اقلیمی را یادآور شد و اظهار کرد: در این واحد تحقیق و توسعه‌ای؛ توسعه و تکمیل زنجیره ارزش تولید نشاء، نهال و بذر، به کارگیری دانش فنی متخصصین یزدی برای تولید بذر هیبرید و نیز حفظ، تکثیر و ایجاد تنوع در ژرم پلاسم مادری برای تحقق امنیت غذایی در دستور کار اجرایی است.

به گفته وی، سطح زیر کشت گلخانه‌ی این واحد، حدود سه هزار مترمربع بوده و در حال حاضر ۱۱۰۰ رقم بذر والدینی (خیار، گوجه و فلفل) برای تولید ارقام هیبرید کاشته شده است.

وکیلی از فواید تولید بذور هیبرید در یزد به تامین بذور با کیفیت و با قیمت تمام شده کمتر، امکان صادرات به کلیه نقاط و ارز آوری به شهر جهانی یزد اشاره کرد.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار