کد خبر: ۳۷۵۸۴۰
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۵ 11 February 2017
به گزارش تابناک یزد،پژوهشگر و نويسنده فرهنگ عامه يزد با انتقاد از نحوه اجراي سنگفرش خیابان تاريخي قیام، اظهار كرد: متاسفانه اين طرح بدون الگو گرفتن از طرح موفق سنگفرش خیابان مسجد جامع اجرا شده ، هم‌اکنون مراحل پایانی طرح را می‌گذراند و شوربختانه در این طرح نه فضای کافی برای رهگذران و نه برای خودروها طراحی شده است زیرا یک فضای بی‌استفاده‌ای وسط خیابان جا گذاشته‌اند که هیچ کاربری ندارد.

«حسین مسرت»  در اين رابطه به ارائه 15 پيشنهاد خود در رابطه با زيباسازي كهن شهر يزد همزمان با آغاز بكار مدیر کل جدید میراث فرهنگی استان در سال 1392 اشاره مي‌كند و مي‌گويد: یکی از اين پيشنهادات طرح سنگفرش كردن خیابان‌های مسجد جامع و قیام بود که آقای مهندس شرافت مدیر کل وقت میراث فرهنگی یزد در جلسه‌ای خصوصی فرمودند که این دو طرح به زودي با همکاری شهرداری یزد انجام می‌شود.

وي ادامه مي‌دهد: خوشبختانه طرح سنگ‌فرش خیابان مسجد جامع به خوبی انجام پذیرفت که هم باعث زیبایی خیابان و هم باعث آسودگی رهگذران و مسافران به ویژه جهانگردان و ایرانگردان شد چرا كه در اين طرح، فضای کافی برای آمد و شد وجود داشت و همگان از اجراي آن خشنود هستند.

مسرت با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح سنگفرش كردن خیابان کهن قیام در سال جاري، اظهار مي‌كند: طرح سنگ‌فرش اين خيابان که در مسیر ده‌ها بنای مذهبی، تاریخی و بازارهای کهن و بزرگ یزد قرار دارد، بدون الگو گرفتن از طرح خوب و موفق سنگفرش خیابان مسجد جامع آغاز شده و هم‌اکنون مراحل پایانی طرح را می‌گذراند ولي شوربختانه در این طرح نه فضای کافی برای رهگذران و نه برای خودروها طراحی شده است و در حقيقت یک فضای بی‌استفاده‌ای وسط خیابان باقي گذاشته‌اند که هیچ کاربری ندارد.

اين فعال فرهنگي اضافه مي‌كند: در واقع مسافران و رهگذران نمی‌توانند در میان ماشین‌ها گذر کنند و خود را به آن فضا برسانند زیرا از دو سو در خطر برخورد با ماشین‌های گذری هستند و بویژه جان فرزندان خردسال‌شان ممکن است بر اثر یک سهل‌انگاری در خطر بیفتد. تازه از بین ماشین‌ها چگونه می‌توانند زیبایی فضاهای تاریخی را ببینند؟

وي با تاكيد بر اين كه کاش اجرای این طرح با مطالعه‌ي بیشتری انجام می‌شد، متذكر مي‌شود: با اجراي اين طرح، حتی فضا برای مغازه‌داران هم تنگ‌تر شده، چون اکنون پیاده‌روها به محل پارک دوچرخه و موتورسیکلت تبديل شده و اين در حالي است كه از طرفي کسی راغب به پیاده‌روی در فضای بی‌استفاده وسط خیابان نیست و از سوي ديگر نيز بستن خیابان قیام به طور كلي براي جلوگيري از تردد خودروها نيز ممکن است كه باعث اعتراض زیاد کسبه‌ي این خیابان شود.

مسرت در پايان با بيان اين كه هر چند دیر شده است ولی باید اقدام عاجلی در اين رابطه صورت پذیرد، خاطرنشان مي‌كند: البته مهمترین بحثی که پیش می‌آید در مواقع بحرانی مثل زمان عبور خودروهای آتش‌نشانی و آمبولانس است که به هیج وجه امکان رفتن به شانه‌ي روبرو را ندارند و به ناچار باید از روی سنگفرش‌ها  و از میان رهگذران عبور كنند.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار