کد خبر: ۴۴۴۱۱۳
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲ 19 June 2017

به گزارش «تابناک یزد»مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور خرداد ماه سالجاری مراتب ثبت سه میراث ناملموس در فهرست میراث ملی را به استاندار یزد ابلاغ کرده است که مهارت خراطی سنتی در شهرستان میبد نیز یکی از این سه میراث ناملموس ثبت شده در فهرست میراث ملی کشور است.

فاطمه دانش یزدی افزود: خراطی که نوعی نازک کاری روی چوب محسوب می شود از رشته های صنایع دستی سنتی استان یزد است  و وجود آثار به جا مانده در این هنر در استان گواه چیرگی و زبردستی هنرمندان این منطقه در هنر خراطی است.

دانش یزدی با بیان اینکه احیاء هنر خراطی نیاز به حمایت جدی دارد گفت: برگزاری نمایشگاهای متعدد و برگزاری کلاسهای آموزشی با اساتید مجرب و همچنین انجام تحقیق و پژوهش و ارائه راهکارهایی در این زمینه می تواند در احیاء هنر دستی خراطی موثر باشد.

لازم به ذکر است: خراطی به دو صورت تزئینی مجسمه، قاب عکس، آیینه، پایه تختخواب و کاربردی مبل زورخانه، قلیان، عصا، شطرنج، چرتکه، گلدان  انجام می شود و چوب‌های مورد استفاده در این هنر نیز چوب سپیدار، بید، تاقوک، گردو، زردآلو و عناب بوده که چوب عناب و گردو به دلیل استحکام ، زیبایی نقش و مرغوبیت، دوام بیشتری داشته و مطلوب تر است.

گفتنی است: مهارت خراطی سنتی شهرستان میبد اسفند ماه سال 95 با ‌شماره 102 در فهرست ملی نیازمند پاسداری فوری کشور به‌ثبت رسید که مراتب ثبت آن پس از طی مراحل اداری خرداد ماه سال 96 به استاندار یزد ابلاغ شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار