مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد گفت: آب‌رسانی به ۳۳۰ روستا در یزد به وسیله تانکر انجام می‌شود.
کد خبر: ۴۷۶۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۳ 11 August 2017
به گزارش «تابناک یزد»؛محمد فاتحی در نشست خبری با خبرنگاران یزد با اشاره به اینکه تمام استان یزد در دو دهه اخیر با مشکل خشکسالی روبه‌رو بوده، اظهار داشت: منابع آبی به ویژه منابع آبی روستایی در استان یزد افت شدیدی را در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اکثر آب شرب روستایی استان یزد از سفره‌های آبی زیرزمینی است، گفت: تنها 67 روستا در استان یزد از آب انتقالی استفاده می‌کنند و مابقی روستاها دسترسی به آن ندارند.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان یزد خاطرنشان کرد: از یک هزار و 200 روستا در استان یزد، 700 روستا تحت پوشش این شرکت هستند  که بخش قابل توجهی از آب شرب مورد نیاز آنها توسط تانکر تامین می‌شود.

فاتحی با بیان اینکه منبع آب اکثر روستاهای استان یزد از طریق چشمه‌ها و قنات‌ها است، گفت: 422 منبع آبی، 333 حلقه چاه، 15 دهانه چشمه و 48 قنات تامین آب شرب روستایی استان یزد را بر عهده دارند.

وی نیاز آبی روستاهای یزد را یک هزار و 200 لیتر در ثانیه دانست و گفت: متاسفانه در حال حاضر تنها 800 لیتر آب در ثانیه در اختیار داریم و 400 لیتر دیگر را با کمبود مواجه هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد عنوان کرد: با توجه به این کمبودی که در تامین آب شرب روستاها با آن روبرو هستیم، در حال حاضر آب‌رسانی به 330 روستا به وسیله تانکر انجام می‌شود.

فاتحی عنوان کرد: یکی دیگر از مسائلی که در زمینه تامین آب روستاها با آن روبه‌رو هستیم، بحث نوبت‌بندی آب در روستاهاست که الان آب‌رسانی به 400 روستا در یزد به این وسیله انجام می‌شود.

وی ادامه داد: به ویژه در روستاهایی که با جمعیت بالا روبرو هستند از جمله ده بالا و طزرجان، این نوبت بندی بیشتر به چشم می‌خورد و سعی شده به این وسیله کمبود آب مدیریت شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد گفت: در حال حاضر کمبود آبی موجود در استان یزد به ویژه در بخش روستایی در حال تبدیل به بحران از تنش آبی شده است.

فاتحی اظهار امیدواری کرد که با انتقال آب خلیج فارس و خط دوم که در دست انجام هستند، روستاهایی که فاصله چندانی با این پروژه‌ها ندارند، از آب انتقالی بهره‌مند شوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار