سال گذشته و درشب چهارشنبه سوری، ۱۶ نفر از هموطنان کشته و تعدادی نیز قطع عضو شده یا چشم، دست و پای خود را از دست دادند.هر سال در آستانه چهارشنبه سوری آخر سال با وجود هشدار‌های متعددی که ارائه می‌شود، اما باز هم هستند افرادی که بدون توجه به این هشدار‌ها با اقدامات خطرناک جان خود و دیگران را به‌خطر می‌اندازند.
کد خبر: ۵۷۸۰۶۶
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۶ 12 March 2018

به گزارش «تابناک یزد»؛ بر اساس آمار رسمی اعلام شده، سال گذشته و در مراسم چهارشنبه سوری ۱۶ نفر جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۱۵ نفر مرد و یک نفر زن بوده‌اند. همچنین دو سوم حوادث چهارشنبه سوری مربوط به نوجوانان بوده و این افراد پایه گذارچنین حوادثی بوده‌اند. علاوه بر آمار ارائه شده در رابطه با کشته‌های چهارشنبه سوری، تعداد قابل توجهی نیز در پی این حوادث دچار سوختگی یا قطع عضو شده‌اند.در این میان، هستند کسانی که دچار نابینایی یا ناشنوایی شده و برای چند لحظه شادی، یک عمر با معلولیت مواجه شده‌اند. هر سال و در شب چهارشنبه سوری ، بیمارستان‌های سوانح سوختگی پذیرای تعداد قابل توجهی از مصدومان هستند.دراین بین هستند کسانی که خود به طور مستقیم از مواد محترقه استفاده نکرده، اما زمان تردد در سطح شهر دچار آسیب دیدگی شده‌اند.

بر اساس آمار، یک چهارم آسیب دیدگان چهارشنبه سوری را عابران پیاده و رهگذران تشکیل می‌دهند. به طور کلی در سراسر کشور سال گذشته بیش از ۲ هزار و ۳۵۰ نفر مصدوم شده‌اند که از این تعداد ۶۰۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند.سال گذشته کوچکترین مصدوم چهارشنبه سوری  کودکی ۴ ساله و مسن‌ترین فرد آسیب دیده نیز مردی ۶۰ ساله بود. دراین شب یکی از آسیب پذیرترین گروه‌ها، دانش‌آموزان هستند که شاید به‌دلیل فقدان آموزش‌های لازم توجه چندانی به اخطار‌های ارائه شده در رابطه با خطرات چهارشنبه سوری و استفاده از مواد محترقه نمی‌کنند.

در سال ۹۵، میزان حوادث ناشی از استفاده مواد محترقه از سوی دانش‌آموزان به نسبت سال قبل‌تر افزایش داشته است به گونه‌ای که در سال ۹۴ قربانیان حدود ۳۲ درصد از حوادث، دانش‌آموزان بودند و این آمار در سال ۹۵ به ۴۰ درصد افزایش یافته است. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی به «میزان» می‌گوید: متاسفانه طی سال‌های گذشته رسم و رسوم مراسم چهارشنبه سوری آخر سال تغییر کرده و این جشن زیبا تبدیل به برنامه‌ای خطرناک شده است. وی می‌افزاید: قشر جوان و نوجوان کشور باید توجه داشته باشند که استفاده از مواد محترقه می‌تواند به قیمت از دست دادن جانشان تمام شود و نباید برای لحظه‌ای شادی کاذب، جان خود و دیگران را به خطر بیندازند. ملکی با تاکید بر افزایش نظارت والدین بر عملکرد فرزندان خود می‌گوید: والدین باید نسبت به رفتار‌های فرزندان خود دقت بیشتری داشته و اجازه ندهند در روزهای پایانی سال از مواد محترقه استفاده کنند. سال گذشته اتفاقات خطرناک زیادی از سوی برخی از شهروندان رقم خورد.

قطع ۲ دست و ۲ پای جوان ۲۷ ساله در تهران/ در یکی از حوادث چهارشنبه سوری سال گذشته، مردی ۲۷ ساله در تهران هنگام ساخت مواد منفجره دست ساز بر اثر انفجار، ۲ دست و ۲ پای خود را از دست داد. این جوان در خیابان یکم نیروی هوایی تهران مشغول ساخت مواد منفجره بود که دچار حادثه شد. سوختگی شدید در پی حمل مواد محترقه با خودرو سال گذشته، انفجار مواد محترقه در داخل خودروی تیبا در یکی از خیابان‌های اصفهان باعث سوختگی شدید ۲ پسر جوان شد. ۲ سرنشین خودرو در حال حمل مواد محترقه بودند که پس از انفجار در خودرو گرفتار شدند.

انفجار بمب دست ساز در ماشین کلانتری/ در حادثه‌ای دیگر، انفجار بمب دست ساز در جیب یکی از افرادی که به‌دلیل مزاحمت برای شهروندان دستگیر شده بود، هنگام انتقال به کلانتری ۱۲ با وانت دو کابین، منجر به مصدومیت ۷ نفر شد. این اتفاق در خیابان عباسی تبریز رخ داد و خودروی پلیس نیز مربوط به کلانتری ۱۲ تبریز بود.

تخلیه چشم دختر ۲۵ ساله/ سال گذشته، در شهرستان مهاباد هم انفجار مواد محترقه باعث تخلیه چشم دختر ۲۵ ساله شد. در تهران هم زنی میانسال به خاطر اصابت مواد محترقه به صورتش بینایی خود را از دست داد.

انداختن ترقه در خودرو پلیس حادثه ساز شد/ در حادثه‌ای دیگر در مشهد، فردی داخل خودروی پلیس راهور یک ترقه پرتاب کرد که به خاطر انفجار شدید یک سرهنگ و یک سرباز پلیس راهور که برای ایجاد نظم رفت و آمد در منطقه حضور داشتند بشدت مجروح شدند.سال گذشته، حوادث مشابه دیگر بسیار زیاد بودند. اکنون پلیس، اورژانس و سازمان آتش‌نشانی فراخوان‌های مختلفی را برای دعوت از شهروندان برای برگزاری ایمن مراسم چهارشنبه سوری آخر سال به راه انداخته‌اند و تلاش آنها این است که از خطرات ناشی از برپایی مراسم چهارشنبه سوری بکاهند.

 

//ایران

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار