آیین مذهبی زرتشتیان ایران که از 11 مرداد ماه 1397 در زیاتگاه پیرنارکی شهرستان مهریز آغاز شده بود، عصر امروز سه شنبه پایان یافت .
کد خبر: ۶۴۰۶۲۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵ 08 August 2018

پیرنارکی یکی از قدیمی ترین زیارتگاه های زرتشتیان است که در ‎20 کیلومتری شمال غربی شهر مهریز و در دامنه کوه کم ارتفاعی به همین نام قرار دارد و از آن چشمه آبی جاری است.
بر اساس یک سنت دیرینه همه ساله در این محل با حضور افزون بر 2 هزار زرتشتی از سراسر کشور ، برنامه های مختلفی شامل اهدای جوایز به دانشجویان و دانش آموزان برتر، سخنرانی ، قدردانی از خیران، دعا برای سربلندی نظام و مقام معظم رهبری و تجلیل از شهدای این کیش انجام می شود.
همچنین معرفی زوج های جوان به زایران در حالیکه به هم کیشان خود شیرینی تعارف و آغاز زندگی مشترک خود را اعلام می کنند ، جشن گرفته می شود .
زرتشتیان استان یزد زیارتگاه های متعددی از جمله چک چک، پیرنارکی، خاتون بانو، نارستانه، پیرهریشت ، ستی پیر، پیر الیاس شاه وهرام یزد، پیرمهر ایزد و چهل چراغ دارند.
آشو زرتشت ‎سه هزار سال قبل از میلاد مسیح در تخت سلیمان آذربایجان از مادری به نام « غدو » متولد شد و پدرش پوروشسب نام داشت.
زرتشتیان بر این باورند که وی در سن ‎30 سالگی از طرف اهورا مزدا به پیامبری انتخاب و در ‎77 سالگی در آتشکده شهر بلخ به دست توربراتور کشته شد.
معتقدان به آیین زرتشت در جهان حدود 150تا 200 هزار نفر تخمین زده می شوند که از این تعداد ‎30 هزار نفر در استان های یزد، کرمان، فارس، تهران، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد زندگی می کنند.
افزون بر 6 هزار نفر از زرتشتیان ایران در شهرستان های یزد، اردکان و تفت در استان یزد زندگی می کنند.
مرکز شهرستان 50 هزار نفری مهریز در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد .

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار