مدیر جهادکشاورزی شهرستان بهاباد از برگزاری سومین جشنواره زعفران بهاباد با رويكرد جديد توسعه گردشگري همزمان با معرفي باکیفیت‌ترین زعفران‌ کشور خبر داد.
کد خبر: ۶۷۴۷۹۳
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹ 31 October 2018

 «علی اکبر رحمتیان» در اين رابطه اظهار کرد: این جشنواره دهم آبان ماه برای سومین سال با هدف معرفی زعفران بهاباد به عنوان باکیفیت‌ترین زعفران در کشور برگزار می‌شود .

وی با بیان این که در این جشنواره مباحث علمی و آموزشی مرتبط به زعفران مطرح خواهد شد، تصریح کرد: صنایع تبدیلی، تکمیلی و مکانیزاسیون کشت زعفران از مباحث اصلی این جشنواره محسوب می‌شود و اميدواريم امسال نيز مانند سال‌هاي گذشته شاهد استقبال بسیار خوب علاقمندان باشيم.

این مسئول با بیان این که امسال برای اولین بار شاهد حضور شرکت‌هاي گردشگری نيز در اين جشنواره خواهيم بود، تصریح کرد: رویکرد جدید جشنواره زعفران بهاباد به گونه‌ای است که تورهای گردشگری داخلي و خارجي نيز علاوه بر سایر شرکت‌کنندگان این جشنواره، ميهمان بهاباد خواهند بود تا بتوانيم از این ظرفیت در جذب گردشگر و معرفی شهرستان بهره گيريم.

وی در ادامه متخصصان، کارشناسان، دانش آموزان مدارس مختلف و حتی زنان خانه‌دار را از ميهمانان این جشنواره عنوان کرد و گفت: این افراد علاوه بر آشنایی با صنایع تبدیلی و تکمیلی زعفران با شهرستان بهاباد و سایر جاذبه‌های گردشگری آن نیز آشنا خواهند شد .

رحمتیان ادامه داد: استقبال زنان خانه‌دار از مشاغل خانگی و صنایع جانبی این محصول در سال جاری بسیار چشمگیر بوده به طوری که اين حوزه می‌تواند اشتغال‌زایی این افراد را نیز به دنبال داشته باشد .

وی با بیان این که زعفران بهاباد زمینه اشتغال بیش از يكهزار نفر را در اين شهرستان فراهم کرده است، گفت: این محصول با اختصاص 100 هکتار سطح زیر کشت در بهاباد، بیشترین سطح زیر کشت استان را به خود اختصاص داده و متوسط عملکرد شهرستان نيز 5.5 کیلوگرم زعفران در هر هکتار است .

مدیر جهادکشاورزی بهاباد با بیان این که کشت زعفران در این شهرستان پیشینه‌ای 60 ساله دارد، اظهار کرد: شرایط آب و هوایی و عدم آلودگی‌های صنعتی و معدنی در بهاباد، کشت و تولید این محصول مرغوب را تسهیل کرده و علاوه بر آن نيز شرایط مناسبی برای کشت، تولید و صادرات ساير گیاهان دارویی را نیز فراهم آورده است .

وی در رابطه با کیفیت زعفران بهاباد گفت: هرچند زعفران بهاباد هنوز در مرحله آزمایش و سنجش کیفیت قرار دارد اما از نظر تجربی در مقایسه با زعفران خراسان و قائنات از جایگاه بالاتری برخوردار است.

وی صادرات محصول زعفران بهاباد به سایر استان‌ها و کشورهای دیگر را حاصل مرغوبیت آن دانست و گفت: متاسفانه صادارت اين محصول تاكنون با برند شهرستان بهاباد انجام نشده و عمدتاً به صورت فله‌ای صادر شده است.

رحمتیان در پايان خاطرنشان كرد: البته به تازگي دو واحد صنعتي با جذب تسهیلات از جهاد‌کشاورزی توانسته‌اند در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی با عنوان برند زعفران بهاباد اقدام کنند .

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار