رئیس بهزیستی اردکان:
رئیس اداره بهزیستی اردکان با اشاره به ارائه خدمات مختلف به معلولان گفت: 2500 معلول تحت پوشش بهزیستی اردکان هستند.
کد خبر: ۶۸۶۸۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶ 04 December 2018

امیر ولی عضد زاده در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه ضمن گرامی داشت روز جهانی معلولان، گفت: آگاه‌سازی جامعه نسبت به مسائل مرتبط با معلولان و احیاء حقوق آن‌ها ازجمله اهداف نام‌گذاری این روز به نام معلولان است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر 2500 معلول تحت پوشش بهزیستی اردکان هستند و ۴۵۰ نفر از ۱۱ مرکز روزانه و شبانه‌روزی خدمات مختلف پزشکی، پرستاری، خدمات توان‌بخشی شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی و خدمات مشاوره، روانشناسی و مددکاری دریافت می‌کنند.

رئیس اداره بهزیستی اردکان گفت: در این شهرستان یک مرکز شبانه‌روزی نگهداری سالمندان، یک مرکز شبانه‌روزی معلولان ذهنی، ۴ مرکز روزانه معلولین ذهنی، جسمی، کودک ناشنوا و کم‌شنوا، دو کارگاه تولیدی حمایتی معلولان، یک مرکز ویزیت در منزل معلولان جسمی حرکتی و یک مرکز مراقبین تحت نظارت بهزیستی به معلولان خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی تصریح کرد: اشتغال و مسکن ازجمله مشکلات معلولان شهرستان است و معلولان باوجود داشتن تحصیلات بالا، بیکار هستند که پیگیری جدی اجرای قانون سه درصد استخدامی ویژه معلولین و الزام رعایت مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی ازجمله مواردی است که بهزیستی اردکان در دستور کار خود قرار داده است.

عضد زاده گفت: بر اساس این قانون دستگاه‌های عمومی و دولتی موظف‌اند سالیانه 3 درصد از سهمیه اشتغال خود را به معلولان اختصاص دهند. همچنین دولت پرداخت حق بیمه سهم کارفرمای کارفرمایانی که معلولان را به کار بگیرند عهده‌دار شده و نیز پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی، خدماتی ، عمرانی و صنفی و کارگاه‌های تولیدی حمایتی که معلولان را به کار بگیرند در دستور کار دولت است.

وی اظهار داشت: بهزیستی به‌عنوان تنها متولی ساماندهی امور معلولین حداکثر توان خود را در جهت تغییر رویکرد و نگرش به معلول و معلولیت انجام داده است این تلاش‌ها شامل وضع قوانین و مقررات در سطح کلان و جزء برای سهولت حضور معلولین در جامعه و اشتغال آنان، ایجاد مراکز درمانی و فیزیوتراپی و طرح‌های پیشگیری از معلولیت در جهت کاهش معلولیت و جلوگیری از روند افزایش آن، ایجاد مراکز نگهداری و باز توانی معلولان، تأمین فرصت‌های اشتغال و خودکفایی آنان و موارد دیگر است که در جهت ورود موفق فرد معلول به جامعه و باز توانی وی در همه امور اجتماعی و اقتصادی است.

این مقام مسئول گفت: خدمات سازمان بهزیستی به معلولان شامل پرداخت هزینه‌های درمانی ، خرید و در اختیار قرار دادن وسایل کمک توان‌بخشی، پرداخت مستمری ماهیانه، ارائه خدمات درمانی و توان‌بخشی، مساعدت در تأمین مسکن، پیگیری امور اشتغال معلولین در ادارات دولتی و ایجاد فرصت‌های شغلی در بخش خصوصی و خوداشتغالی، برگزاری اردوهای تفریحی، ورزشی و فرهنگی می‌شود.

وی افزود: سازمان بهزیستی هم‌چنین خدمات پیشگیرانه متعددی از قبیل خدمات مشاوره‌ای پیش از ازدواج، انجام مشاوره ژنتیک، طرح سنجش تنبلی چشم و طرح غربالگری شنوایی نوزادان را به عموم مردم ارائه می‌کند.

عضد زاده در پایان گفت: برگزاری جلسات مناسب‌سازی، تجلیل از معلولین موفق، بازدید از مراکز معلولین، برگزاری نمایشگاه‌ توانمندی‌های معلولین و ارائه خدمات رایگان توان‌بخشی ازجمله برنامه‌های گرامیداشت هفته افراد دارای معلولیت در شهرستان اردکان است.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار