به همت کارشناسان ایرانی
کارشناسان ایرانی یکی از شرکت های تعاونی یزد موفق به تعمیر فیبرهای نوری بین الملل در دریای آزاد با دانش و تجهیزات بومی شدند.
کد خبر: ۷۰۱۷۶۳
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲ 10 January 2019

 فعالیت های تخصصی این شرکت در حوزه پهنای باند و ترانزیت دیتا در سال 1391 با بهره برداری از نخستین پروژه فیبر نوری دریایی بین المللی با نام POI در آبهای آزاد ایران و عمان با مالکیت ایرانی و سرمایه تعاونی آغاز شد.
علی یوسفی سهزابی افزود: نخستین دستاورد این پروژه تأمین پهنای باندی با سرعت 10GB برای شرکت ارتباطات زیرساخت بود.
وی با بیان اینکه این شرکت تنها مالک ایرانی فیبر نوری بین الملل در آب های آزاد است ، اضافه کرد : تعمیر و نگهداری این فیبر که تامین کننده پهنای باند بین الملل است تا پیش از این توسط کارشناسان خارجی انجام می شد.
این کارشناس یادآور شد: در شرایط کنونی و با توجه به تحریم های موجود ، متخصصان خارجی درخواست 1٫5 میلیون دلار برای تعمیر این خط فیبر نوری کردند.
وی ادامه داد: کارشناسان ایرانی توانستند با تکیه بر تجربه و دانش و تخصص بومی به تکنولوژی تعمیر این خط مهم فیبر دست یابند و ضمن صرفه جویی و جلوگیری از خروج ارز ، دانش فنی این کار را به نام خود ثبت کنند.
قائم مقام مدیر عامل شرکت یادشده نیز در تشریح دستیابی به تکنولوژی تعمیر فیبر نوری، سرویس نگهداری و تعمیر فیبر زیر دریایی را با توجه به قرارداد منعقده بر عهده یک شرکت پیمانکار خارجی دانست.
وحید رضا اخلاص افزود: با توجه به نقص پیش آمده در فیبر نوری POI و همزمانی آن با تحریم ها، فرآیند تعمیر کابل توسط شرکت پیمانکار خارجی امکان پذیر نبود.
وی ادامه داد: با تصمیم مدیریت و پس از پشت سر گذاشتن موانع مرتبط با تحریم ها و با وجود نبود قطعات و ابزار آلات مورد نیاز، کار طراحی تمامی تجهیزات و ساخت قطعات مورد نیاز برای تعمیرات در مدت سه ماه انجام شد.
وی خاطرنشان کرد: بعد از اطمینان از تست نهایی وسایل و تجهیزات در آذرماه، فرآیند تعمیر فیبر با کمترین هزینه در اوایل دی ماه 97 با موفقیت به پایان رسید و از خروج میلیون ها دلار ارز از کشور جلوگیری شد.
به گفته قائم مقام مدیر عامل شرکت یادشده با عنایت به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تمامی امکانات مورد نیاز برای تکمیل این پروژه از جمله کشتی، ابزارآلات، طراحی و ساخت با استفاده از منابع و ظرفیت های داخلی تأمین شده است.
این شرکت یک دهه پیش با هدف ایجاد و برقراری ارتباطات مخابراتی با سایر کشورها در زمینه های Voice و Data و تأمین پهنای باند بین الملل شروع به کار کرد.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار