رییس حوزه هنری یزد:
رییس حوزه هنری یزد تئاتر یزد برای مطرح شدن بیشتر در کشور به انسجام، همفکری، آموزش و کار مضاعف نیاز دارد،‌ گفت: آینده تئاتر یزد در گرو کار جهادی و اصلاح دیدگاه‌ها است .
کد خبر: ۷۲۳۹۴۶
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲ 10 March 2019

«محمدصادق کوچک‌زاده» در جمع اعضای انجمن نمایش استان با بیان این که اعضای جوان، کوشا و فعال این انجمن می‌توانند با برنامه‌ریزی مدون و اتخاذ تصمیم‌های مناسب به جریان تئاتر استان شتاب بیشتری بدهند، اظهار کرد: هنر، هر لحظه در حال رویش و زایش است و تئاتر هم از این قاعده مستثنی نیست، بنابراین باید به سمت تولید آثاری برویم که نیاز امروز جامعه و جوان ایرانی را برطرف و علاوه بر آن با جنگ نرم دشمن نیز مقابله کند .

وی با بیان این که تئاترِ امروز با گذشته، بسیار متفاوت است افزود: اتفاق‌های خاص در عرصه‌های مختلف از جمله هنر، توسط کسانی صورت می‌گیرد که با خلاقیت، ابتکار و حفظ اصول، چارچوب‌ها را تغییر دهند.

رییس حوزه هنری یزد با اشاره به لزوم برَند سازی تئاتر استان گفت: تئاتر یزد برای مطرح شدن بیشتر در کشور به انسجام، همفکری، آموزش و کار و تلاش مضاعف نیاز دارد .

کوچک‌زاده آمادگی حوزه هنری را در زمینه‌های‌ تولید متن و محتوا و ارائه آثار مشترک با همکاری انجمن نمایش استان اعلام و تصریح کرد: باید با شیوه‌های جدید و نوین آثار نمایشی را ارائه کنیم زیرا ذائقه مردم دهه 90 با دهه‌های قبل تغییر کرده است .

لزوم کیفی ‌بخشی و اثرگذاری آثار، تولید و اجرای آثار فاخر، باارزش، امیدآفرین، شاد و با نشاط متناسب با فرهنگ و هویت شهر یزد از دیگر نکاتی بود که کوچک‌زاده به آن‌ها اشاره کرد .

وی با اشاره به لزوم آسیب شناسی تئاتر گفت: اگر ما با آسیب شناسی، تحلیل و بررسی آثار و تأثیر آن بر جامعه اثری را تولید و عرضه کنیم، گرفتار برخی از مشکلات و چالش‌ها نخواهیم شد .

رییس حوزه هنری استان با تأکید بر این‌که در تولید و اجرای آثار نمایشی باید به لهجه و گویش یزدی توجه خاص داشته باشیم خاطرنشان کرد: گویش یزدی و ظرفیت‌های بومی این شهر میراث جهانی، بخشی از هویت و اصالت ما یزدی‌ها و ایرانی‌هاست که باید همواره در خلق آثار هنری و ادبی مورد توجه قرار گیرد .

کوچک‌زاده با اشاره به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های کم نظیر استان یزد گفت: باید در نگارش نمایشنامه و فیلمنامه نیز به این عوامل توجه جدی داشته باشیم و نویسندگان و نمایشنامه‌نویسان بومی را تربیت و تقویت کنیم .

وی ارتباط مؤثر و مستمر با اصحاب رسانه را یکی از راهکارهای ارتقای هنرهای نمایشی در استان برشمرد و ادامه داد: رسانه با شفافیت، فرهنگ‌سازی و انعکاس نقاط قوت و ضعف تئاتر، می‌تواند گره‌گشای بخشی از مشکلات این حوزه باشد .

«احمد ندافی» رییس انجمن نمایش استان یزد هم با اشاره به لزوم همگرایی و یکسان شدن فعالیت‌های تئاتر در استان، همکاری همه دستگاه‌ها و نهادها را در این زمینه خواستار شد.

وی افزود: باید با هم‌اندیشی و مشارکت نهادهای مرتبط با تئاتر در راستای هم‌افزایی و تقویت این هنر در استان تلاش کنیم .

ندافی با اشاره به توانمندی حوزه هنری در عرصه هنرهای نمایشی اظهار امیدواری کرد با همکاری بیشتر و بهره‌گیری از ظرفیت‌های این نهاد، گام‌های مؤثرتری در زمینه رشد و پیشرفت تئاتر استان برداشته شود .

این مسئول با ارائه گزارشی از برنامه‌های بلند و کوتاه مدت انجمن نمایش استان از تدوین و انتشار تقویم نمایشی سال 98 خبر داد و گفت: در این برنامه همه هنرمندان تئاتر می‌توانند مشارکت داشته باشند و با حمایت انجمن آثار خود را تولید و به جشنواره‌های مختلف ارسال کنند .

این کارگردان، کشف و پرورش استعدادهای نمایشی از دوران دبستان را از برنامه‌های بلند مدت این انجمن عنوان و بیان کرد: با بهره‌گیری از دانش و تجربه هنرمندان و کارشناسان مطرح تئاتر، دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای نوجوانان و جوانان علاقه‌مند به هنرهای نمایشی در یزد برگزار خواهد شد .

رییس انجمن نمایش استان، گسترش فعالیت‌ها در بخش تئاتر خیابانی را از دیگر رویکردهای این انجمن برشمرد و از برگزاری جشنواره‌های تئاتر خیابانی، تئاتر طنز کوتاه و تئاتر عروسکی در آینده نزدیک در استان خبر داد .

به گفته ندافی انجمن نمایش استان از برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای تئاتر سوره و تئاتر جوان سوره ماه در یزد استقبال و در اجرای آن همکاری خواهد کرد .

«علی جاور» نایب رییس انجمن نمایش استان یزد هم تعامل و هم‌افزایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، بسیج هنرمندان، اداره حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و سایر نهادهای فرهنگی هنری در راستای ارتقا و درخشش تئاتر استان را ضروری دانست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با هماهنگی و تعامل گسترده، می‌توان امکانات و تجهیزات موجود در دستگاه‌ها را در اختیار جوانان و هنرمنان فعال تئاتر قرار داد و زمینه رشد استعدادهای خلاق را فراهم کرد .

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار