مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با تاکید بر این که اقدام مالک قلعه بدون هماهنگی میراث فرهنگی بوده است، از پیگیری مراحل قانونی علیه اقدام مالک قلعه هستیم.
کد خبر: ۷۴۳۳۰۲
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱ 11 May 2019

«سید مصطفی فاطمی» با اشاره به کشف دو اسکلت انسان در قلعه تاریخی «رضا آباد» شهرستان بافق، اظهار کرد: این بنا که در 57 کیلومتری شهرستان بافق و در نزدیکی شهر نوق قرار گرفته، بنایی تاریخی با مالکیت شخصی است و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت نرسیده است.

وی با اشاره به این که صاحب قلعه بدون مجوز میراث فرهنگی نسبت به تخریب و تجسس در بنا اقدام کرده است، گفت: مالک بنا که در حین مرمت بنا، استخوان‎‎های دو اسکلت را پیدا کرده و به نیروی انتظامی شهرستان گزارش داده است، با میراث فرهنگی هماهنگ نبوده و به همین دلیل پیگیر مراحل قانونی علیه اقدام وی هستیم.

این مسئول از عدم مشخص بودن قدمت اسکلت‌های مکشوفه یاد و تصریح کرد: قدمت این آثار تا زمانی که نتایج آزمایشات دی.ان.ای اعلام نشود، مشخص نیست و نمی ‎ توان به این اسکلت ‎ ها تا آن زمان قدمتی را نسبت داد.

فاطمی در پایان تاکید کرد: هر نوع تجسس و کند و کاو در تمام بناهای تاریخی به ویژه ابنیه ثبت شده در فهرست آثار ملی و جهانی بدون هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی جرم و پیگرد قانونی دارد.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار