نمایندگان فعلی و منتخب یزد در مجلس، در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی تاکید کردند که برخی سیاست‌های اتخاذ شده بانکی در دوران کرونایی به درستی اجرا نمی‌شود.
کد خبر: ۸۳۵۸۷۱
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۵ 03 April 2020

نمایندگان فعلی و منتخب یزد در مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نکاتی در ارتباط با مسائل فعلی کشور به ویژه در حوزه اقتصاد و خسارت‌های ناشی از کرونا ارسال کردند.

در متن این نامه آمده است: «شرایط حادی که اخیرا با توجه به گسترش ویروس کرونا گریبانگیر کشورمان شد، باعث شده تا محدودیت‌های اقتصادی و معیشتی شدیدی بر اکثر هموطنانمان تحمیل شود که از جمله می‌توان به دستور تعطیلی بیشتر واحدهای صنفی و تولیدی اشاره نمود.

با عنایت به این قاعده مبنایی که ملازم با هر تکلیفی، حقی تعریف می‌شود به نظر می‌رسد دولت محترم در قبال تکالیف یادشده بایستی حقوقی برای این دسته از هموطنان تعریف کند و الا در شرایط سخت اقتصادی و معیشتی کنونی صرفا به تبعیض و بی‌عدالتی دامن زده شده و ماحصل چنین سیاستی جز گسترش فقر و نارضایتی نیست.

یکی از سیاست‌های مؤثر  در این راستا همراهی حداکثری نظام بانکی کشور با صاحبان مشاغل، کارافرینان و شهروندان خصوصا اقشار ضعیف جامعه از طریق دستور به کلیه بانک‌ها درخصوص استمهال در بازپرداخت اقساط تسهیلات، بدون محاسبه جریمه تاخیر تادیه و سود مازاد، در بازه زمانی وسیع‌تر و نیز کاهش سود بانکی این تسهیلات و همچنین عدم لحاظ اثرات سوء بانکی و قضایی ناشی از صدور چک برگشتی در دریافت خدمات است.

متاسفانه مشاهدات حاکی از آن است که برخی از این سیاست‌ها به دلیل عدم ابلاغ مقررات مربوطه از سوی مراجع ذی‌ربط اساسا اجرا نمی‌شود و در برخی دیگر از آن‌ها نوعی آشفتگی در اجرا در بانک‌های مختلف –از جمله در استان یزد- به چشم می‌خورد و این مساله موجبات نگرانی و نارضایتی مردم را فراهم کرده است.

با تدبیری که از جنابعالی سراغ داریم، امیدواریم جهت مقابله با این نابسامانی‌ها موارد مطروحه در این نامه هرچه زودتر پیگیری و در کلیه شعب بانکی کشور به صورت منسجم و یکپارچه عملیاتی شود.

این نامه توسط سید ابوالفضل موسوی نماینده مردم شهرستان‌های یزد و اشکذر، محمدرضا صباغیان نماینده مردم شهرستان‌های مهریز، ابرکوه، بافق بهاباد و خاتم، کمال دهقانی فیروزآبادی نماینده مردم شهرستان‌های تفت و میبد، محمدرضا دشتی اردکانی نماینده منتخب مردم شهرستان اردکان، محمدصالح جوکار نماینده منتخب مردم شهرستان‌های یزد و اشکذر، سید جلیل میرمحمدی میبدی نماینده منتخب مردم شهرستان‌های تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی امضا شده است.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار