معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد از تصویب برنامه سازگاری با کم آبی این استان در جلسه کارگروه ملی با حضور وزیر نیرو خبر داد.
کد خبر: ۹۴۲۷۸۶
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲ 22 February 2021

«محسن صادقیان» در نشست ویدیو کنفرانسی با حضور وزیر نیرو، هدف از تدوین ‌این برنامه که بخش‌های مختلف کشاورزی، شرب و صنعت را در بر می‌گیرد، را حفظ سفره‌های آب زیرزمینی عنوان کرد و افزود: قرار است با اجرای این برنامه در  بلندمدت شاهد افزایش سطح سفره‌های آب زیرزمینی در استان باشیم.

وی ادامه داد: به همین خاطر در دو سال گذشته کارگروه سازگاری با کم آبی استان با کارگروه هایی متشکل از سازمان مدیریت ک برنامه ریزی ، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، آب منطقه ای، آب و فاضلاب شهری و روستایی،  محیط زیست، دفتر فنی استانداری و سازمان صنعت معدن و تجارت تشکیل شده است تا برنامه ای را جهت صرفه جویی در مصرف آب در بخش های مختلف داشته باشیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با بیان اینکه به طور متوسط سالانه ۲۳۰ میلیون متر مکعب کاهش ذخیره سفره های آب زیرزمینی را شاهد هستیم، خاطرنشان کرد: از این رو اولویت برنامه سازگاری با کم آبی این است که برداشت اضافی از ذخیره آبهای زیرزمینی را به صفر برساند.

وی اظهار کرد: در فاز اول ۲۲۳ میلیون مترمکعب صرفه جویی در مصرف آب در بخش های مختلف مورد نظر است و در فاز دوم پس ارزیابی اجرای فاز اول و بررسی نتایج آن و همچنین اندازه گیری سطح آب های زیرزمینی، کاهش مصرف را به میزان آب قابل برنامه ریزی برسانیم.

صادقیان با بیان اینکه با اجرای این برنامه شاهد پایداری آب در سطح سفره های آب زیرزمینی خواهیم بود، افزود: اجرای این طرح شامل بازچرخانی آب در بخش صنعت، جداسازی آب شرب از فضای سبز، اجرای شیوه های نوین آبیاری، تغییر الگوی کشت، توسعه کشت های گلخانه ای، نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های کشاورزی و تحویل آب حجمی به کشاورزان و جلوگیری از هدر رفت آب شرب و فرهنگ سازی در مصرف آب است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد در پایان گفت: با این اقدامات و همچنین اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری، ذخیره آب های سطحی، بازچرخانی پساب و استفاده از پساب صنعتی و شهری، امید داریم  اجرای برنامه با موفقیت همراه باشد.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار