معاون اجتماعی بهزیستی استان یزد با اشاره به واگذاری ۹۵ درصد فعالیت‌های بهزیستی به بخش خصوصی گفت: مراکز بهزیستی مثبت زندگی در محلات یزد فعالیت مددکاری انجام می‌دهند.
کد خبر: ۹۴۳۴۰۶
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲ 24 February 2021

جمال پایه‌دار اظهار داشت: رسالت کار مددکاران این است که مددجو یا خدمات گیرنده به کمک مددکار استعدادها و توانایی‌های خود را به کار بگیرد و به زندگی عادی برگشته و خودکفا شود.

وی با اشاره به اینکه خدمات مددکاری در حوزه‌های زنان و بچه‌های بی‌سرپرست و بد سرپرست و توانبخشی و معلولین به سه شکل فردی, گروهی و جامعه ای ارائه می‌سود, بیان کرد: تنها در خانواده‌هایی به دلیل کهولت سن و وجود معلولیت‌های ذهنی و جسمی حاد امر مددکاری به طور کامل محقق نمی‌شود ولی حمایت‌ها تا حدی ادامه دارد تا زندگی این افراد هم بهبود پیدا کند.

معاون اجتماعی بهزیستی استان یزد افزود: مددکاران در اولین سطح سازمانی چه در سازمان‌های بهزیستی و کلینیک‌های مددکاری و چه در موسسات غیردولتی قرار دارند که پیش از این نظارت بر کار آن‌ها توسط کارشناسان شهرستان‌ها صورت می‌گرفت و اکنون با راه‌اندازی مراکز بهزیستی مثبت زندگی در پنج سطح خود ارزیابی مراکز بهزیستی, نظارت مراجعین و خدمت‌گیرندگان, نظارت بهزیستی شهرستان‌ها, نظارت اداره کل بهزیستی استان و در نهایت نظارت ستاد مرکزی بهزیستی, کار مددکاران رصد می‌شود.

وی تشریح کرد: 43 مرکز بهزیستیِ مثبت زندگی که دارای مجوز از سازمان بهزیستی هستند سه ماه اخیر شکل گرفتند که بهزیستی‌های کوچک در محلات مختلف هستند و 22 فعالیت مراکز بهزیستی در آنجا قابل ارائه است.

پایه‌دار افزود: قرار است به طور رسمی مراکز بهزیستی مثبت زندگی به مناسبت میلاد امام علی(ع) افتتاح شوند ولی این مراکز فعالیت‌های خود را که در مرحله اول بازدید و جمع‌آوری اطلاعات و اسکن مدارک خانواده‌های بی سرپرست و بدسرپرست و معلولین است را از آذرماه شروع کردند.

معاون اجتماعی بهزیستی استان با بیان اینکه 95 درصد فعالیت‌های بهزیستی به بخش خصوصی واگذار شده, گفت: در بخش دولتی 8 مددکار در سازمان بهزیستی شهرستان یزد مشغول به کار هستند و در مراکز مثبت زندگی بهزیستی حدود 130 تا 150 مددکار غیردولتی و 20 مددکار دولتی فعالیت دارند.

وی با اشاره به محدودیت اعتبارات دولتی و جلب مشارکت‌های مردمی و کمک موسسات غیردولتی و خیریه‌ها برای رفع نیاز مددجویان بیان کرد: مددکاران باید توانایی و هنر شناسایی مددجویان واقعی را بر اساس درجه‌بندی‌ها و فیلترهای موجود در بهزیستی داشته باشند تا کمک‌ها و خدمات مددکاری با توجه به محدودیت اعتبارات، سهمیه بهزیستی، نوع و شدت نیاز مددجو به مددجویان واقعی برسد زیرا گاهی درصدی از کمک‌ها و اعتبارات با دخالت‌های غیرکارشناسی عده‌ای و یا نهادها و ارگان‌هایی به مددجو نمی‌رسد یا دیر می‌رسد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار