مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد هدف از ایجاد سد خاکی یزد را کنترل سیلاب و تامین ۵.۶ میلیون متر مکعب آب شرب، بهداشتی و صنعتی در یزد اعلام کرد.
کد خبر: ۹۴۶۵۱۰
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰ 07 March 2021

 

محمدمهدی جوادیان زاده در مراسم بهره برداری از طرح های وزارت نیرو در یزد که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، با اشاره به افتتاح چهار طرح بزرگ و مهم آب و برق اظهار داشت: سد مخزنی هرات و تاسیسات وابسته به آن، مخزن 20 هزار مترمکعبی مرور،  قطعه اول و دوم خط لوله آبرسانی به شهرهای میبد و اردکان از جمله طرح‌های مورد بهره‌برداری است.

وی از آغاز عملیات آبگیری سد خوانسار هرات نخستین سد استان خبر داد و اظهار داشت: پروژه سد خوانسار که در سال 88 عملیات احداث آن آغاز شد، با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه گردید که خوشبختانه امروز شاهد بهره‌برداری از آن خواهیم بود.

جوادیان‌زاده ادامه داد: این سد علاوه بر تامین حقابه‌های کشاورزی منطقه، به میزان 2 میلیون متر مکعب تامین آب شرب و یک میلیون متر مکعب تامین آب صنعت منطقه را بر عهده خواهد داشت.

وی اضافه کرد: تاریخ مطالعات  سد خوانسار از سال 1369 آغاز و در سال 1382 نیز مطالعات آن خاتمه یافت همچنین عملیات اجرایی آن نیز از سال 1388 آغاز شد.

وی تصریح کرد: ارتفاع سد یاد شده از پی سنگی 57 متر، حجم مخزن 24 میلیون متر مکعب، طول تاج مخزن 505 متر، عرض تاج 7 متر و نوع سرریز پلکانی است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گفت: این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و هدف از اجرای این پروژه کنترل سیلاب، تامین 5.6 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی و بهداشت و صنعت جهت شهرهای هرات و بوانات ، تامین حق آبه‌های روستاییان پایین دشت و حق‌آبه‌های زیست محیطی است.

وی به طرح قابل افتتاح حوزه برق در استان اشاره کرد و گفت: خط 230 کیلوولت ابرکوه- اسمالون یزد هم فردا به بهره برداری می‌رسد.

جوادیان‌زاده افزود:  این خط 230 با هدف ایجاد زمینه برقراری رینگ شبکه برق شهرستان‌های ابرکوه و خاتم، افزایش قابلیت اطمینان شبکه و تامین برق صنایع و معادن منطقه اسمالون ایجاد شده است.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار