نخستین سد استان یزد که  سد خوانسار هرات با حجم مخزن ۲۴ میلیون متر مکعب است  روز شنبه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و رضا اردکانیان وزیر بصورت ویدئو کنفرانس در شهرستان خاتم آبگیری شد.
کد خبر: ۹۴۶۵۱۶
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸ 07 March 2021

 

در مراسمی خط 230 کیلوولت ابرکوه- اسمالون یزد  در سفر معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو به استان یزد و در هفته چهل و چهارم از پویش «هر هفته الف ب ایران»  به بهره برداری رسید.

خط 230 کیلوولت ابرکوه- اسمالون با هدف ایجاد زمینه برقراری رینگ شبکه برق شهرستان های ابرکوه و خاتم، افزایش قابلیت اطمینان شبکه و تامین برق صنایع و معادن منطقه اسمالون ایجاد شده است.

طول خط 230 کیلوولت ابرکوه- اسمالون 89.2 کیلومتر بوده و با دو مدار و 310 دستگاه برج، با هزینه 1000 میلیارد ریالی بهره برداری از آن توسط معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیرو آغاز خواهد شد.

این پروژه به صورت مشارکت سه جانبه شرکت برق منطقه‌‌ای یزد، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت آریا جنوب ایرانیان اجرا شده است.

اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح و آبگیری سد هرات به صورت ویدئو کنفرانس اظهار داشت: ساخت سد در یزد یک آرزوست و مردم اهمیت آب را به خوبی می دانند.

وی از پیمانکار و همه کسانی که در اجرای سد مخزنی خوانسار و مخزن 20 هزار مترمکعبی میبد و خطوط اول و دوم آبرسانی به میبد و اردکان تلاش کردند، قدردانی کرد و گفت: این طرح ها بسیار مهم است و در آینده بیشتر به مردم توضیح دهید تا ارزش طرح ها را بدانند.

پروژه سد خوانسار که در سال 88 عملیات احداث آن آغاز شد، با فراز و نشیب های زیادی مواجه شد که خوشبختانه اکنون امروز آبگیری شد.

این سد علاوه بر تامین حقابه های کشاورزی منطقه، به میزان 2 میلیون متر مکعب تامین آب شرب و یک میلیون متر مکعب تامین آب صنعت منطقه را بر عهده خواهد داشت.

تاریخ مطالعات  سد خوانسار از سال 1369 آغاز و در سال 1382 نیز مطالعات آن خاتمه یافت همچنین عملیات اجرایی آن نیز از سال 1388 آغاز شد.

ارتفاع سد یاد شده از پی سنگی 57 متر، حجم مخزن 24 میلیون متر مکعب، طول تاج مخزن 505 متر، عرض تاج 7 متر و نوع سرریز پلکانی است.

این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و هدف از اجرای این پروژه کنترل سیلاب، تامین 5.6 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی ، بهداشت و صنعت جهت شهرهای هرات و بوانات ، تامین حق آبه های روستاییان پایین دشت و حق آبه های زیست محیطی است.

بهره برداری از این طرح بزرگ اقتصادی ، تاثیر بسیاری در توسعه مسائل اقتصادی، کشاورزی، دامداری و صنعتی استان یزد به ویژه منطقه خاتم خواهد داشت.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار