استاندار یزد خبر داد:
استاندار یزد در پاسخ به شبهات مطرح شده در ارتباط با هزینه کرد اعتبارات شهرستان اردکان در دیگر نقاط، به بیان توضیحات کاملی در این رابطه پرداخت.
کد خبر: ۱۱۶۲۰۲۲
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۲ 09 April 2024

به گزارش خبرگزاری تابناک یزد، مهران فاطمی در سومین نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان‌های استان یزد که با حضور خبرنگاران اردکان برگزار شد، با تسلیت شهادت چندی از فرماندهان سپاه قدس در حمله جنایتکارانه رژیم منحوس اسرائیل به سفارت ایران در سوریه، اظهار داشت: انشاالله مردم با حضور پرشور خود در راهپیمایی روز قدس پاسخ محکمی به این جنایت می‌دهند و عاملان این اقدام تروریستی هم به شدت مجازات خواهند شد.

وی ادامه داد: عوارض آلایندگی شهرستان اردکان از 200 میلیون تومان در پیش از شروع به کار فعالیت دولت سیزدهم به 65 میلیارد تومان تا سال 1401 رسیده و در سال 1402 هم این رقم پس از مشخص شدن اختصاص پیدا خواهد کرد.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: این افزایش بسیار زیاد در حالی رخ داده که آلایندگی سال‌های 99 تا 1401 افزایشی نداشته و همان است ولی عوارض آن به صورت بسیار چشم‌گیری اضافه شده است.

فاطمی گفت: برای تمام شهرداری‌ها به صورت کامل و 100 درصد میزان مالیات بر ارزش افزوده محقق شده در حالی که هیچ سالی این عوارض به صورت کامل تحقق پیدا نمی‌کرد و در این دولت این رکورد زده شده است.

سقف مسئولیت‌های اجتماعی اردکان 200 میلیارد تومان است

وی در ارتباط با بحث آبرسانی به شهرستان اردکان تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود یک هزار میلیارد تومان از اردکان به یزد اختصاص پیدا کرده و مسائلی از این قبیل اصلا درست نیست، چرا که سقف مسئولیت‌های اجتماعی اردکان در سالی که پروژه انتقال آب اجرا شد 80 میلیارد تومان بود و الان این سقف به حدود 200 میلیارد  تومان رسیده است.

استاندار یزد با بیان اینکه چادرملو به هیچ عنوان از محل مسئولیت‌های اجتماعی‌اش قادر به انجام پروژه آب نبود، افزود: برای اینکه مسئله آب استان دنبال شود، چند مسیر را دنبال کردیم که یکی از این مسیرها، هزینه‌های قابل قبول مالیاتی بود که نزدیک به یک سال پیگیری و دفاع کردیم و مصوبه صحن دولت را گرفتیم تا مجموعه چادرملو، یک هزار میلیارد تومان در حوزه آب هزینه کند و تمامی این اعتبارات به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی محاسبه شود و هیچ میزان از این اعتبارات مربوط به مسئولیت اجتماعی نیست.

فاطمی با بیان اینکه این مصوبه مربوط به کل استان است گفت: حدود 500 تا 600 میلیارد تومان این اعتبارات در خط پدافندی که مربوط به شهرستان‌های اشکذر، تفت، یزد، مهریز، بافق و بهاباد و زارچ است وارد شده و حدود 400 میلیارد تومان آن هم برای خط پدافندی شهرستان اردکان اختصاص پیدا کرده است.

ابرپروژه انتقال آب در مسیر اردکان

وی با بیان اینکه این خط پدافندی یک انقلاب و پروژه بسیار بزرگ در طول تاریخ انقلاب است ادامه داد: این خط انتقال 600 لیتر آب با ای سی کمتر از 600 را به شهرستان اردکان اضافه می‌کند که تا به الان 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به دلیل معارض‌هائی که با زمین‌های شهرداری و هوافضا به وجود آمده روند کار طولانی شده وگرنه باید این پروژه تا عید امسال به بهره‌برداری می‌رسید.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهم این است که اعتبار این پروژه برای شهرستان اردکان دو برابر کل مسئولیت اجتماعی چادرملو در طول یک سال است و این تنها یک قلم از خدمات گسترده‌ای است که در شهرستان اردکان اجرا شده است.

فاطمی با بیان اینکه ما به دنبال برگرداندن امید به مردم هستیم افزود: امید را به راحتی می‌توان مخدوش کرد اما برای اینکه بتوانیم به مردم امید بدهیم باید تلاش کنیم و این پروژه‌ها و افزایش چشم گیر اعتبارات برای همین امیدآفرینی است.

وی با تاکید بر اینکه برای جاده حاجی آباد زرین در شهرستان اردکان 90 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده و گازرسانی به عقدا و توت هم در دستور کار قرار گرفته عنوان کرد: اینکه برخی رسانه‌ها بدون اطلاع دقیق مطالب نادرست در ارتباط با بودجه را منتشر کنند امید مردم را خدشه دار می‌کنند.

تلاش استانداری برای اختصاص 3 هزار میلیارد تومان به جاده طبس

استاندار یزد با تاکید بر اینکه بحث ما با چادرملو مربوط به قضیه جاده طبس و آب بوده بیان کرد: با پیگیری‌هایی که انجام دادیم به مدت سه سال هر سال نزدیک به یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای جاده طبس به یزد و ساخت 80 کیلومتر آن از واریزی چادرملو به خزانه دولت اختصاص پیدا می‌کند.

فاطمی با تاکید بر اینکه این اعتبار به نوعی دولتی است که باید به حساب خزانه دولت وارد شود ولی با پیگیری که صورت گرفت برای این مسیر اختصاص پیدا می‌کند گفت: این میزان هم به راه‌های شهرستان اردکان اضافه می‌شود.

وی گفت: بر اساس مطالعات سند آمایش و جانمایی پهنه خرانق که توسط محیط زیست دولت قبل هم تایید شده بود، مقرر شد که تمامی طرح‌های صنایع آلاینده در این منطقه انجام شود و این مطالعات پیش از دولت سیزدهم انجام گرفت که ما هم هیچ دخل و تصرفی در آن انجام ندادیم و حتی یک ورق از سند آمایش در دوره ما انجام نگرفت.

شیشه اردکان باید اقدامات لازم در زمینه کاهش آلودگی هوا را انجام دهد

استاندار یزد در ارتباط با مجموعه شیشه اردکان گفت: یک سری نکات در زمینه رفع آلایندگی‌ها باید توسط این مجموعه انجام شود که حتما باید دنبال کنیم اما اجرای مسئولیت‌های اجتماعی کارخانه هم باید در کنار آن توسط مجموعه انجام شود و به صورت جدی دنبال اجرای آن هستیم.

فاطمی در ارتباط با کوره دومی که در این مجموعه احداث شده خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان این موضوع مربوط به توسعه مجموعه نیست و اجازه توسعه هم نمی‌دهیم بلکه این کوره پدافندی است و در زمان عدم کارایی کوره اول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی در ارتباط با آلایندگی‌های صنایع گفت: حداقل زمانی که یک کارخانه بزرگ بخواهد احداث و راه‌اندازی شود سه سال است که اصلا به عمر این دولت نمی‌رسد به همین دلیل اگر آلودگی هم هست مربوط به صنایعی است که در زمان دولت‌های قبل مجوز داده شده است.

تمام پیگیری منطقه ویژه اقتصادی فولاد اردکان توسط تابش انجام شد

استاندار یزد در ارتباط با بحث منطقه ویژه اقتصادی گفت: مجوز این مناطق باید در مجلس تصویب و در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم مطرح می‌شود و هیچ مجوز منطقه ویژه اقتصادی در این دولت برای استان یزد تصویب نشده است.

فاطمی گفت: شهرستان اردکان هم توسط آقای تابش پیگیر منطقه ویژه اقتصادی فولاد بود و صفر تا صد این موضوع هم توسط آقای تابش انجام شد و مجوز هم برای این موضوع صادر شد.

هیچ تبعیضی میان شهرستان‌ها و مردم نقاط مختلف استان قائل نیستیم

وی خاطرنشان کرد: همه شهرستان‌ها و مردم برای ما عزیز هستند و به هیچ عنوان آخرت خودمان را برای دنیای دیگران خراب نمی‌کنیم و این درسی است که از امیرمومنان گرفتیم و به آن پایبند هستیم به همین دلیل به هیچ عنوان وتحت هیچ شرایطی تبعیضی میان شهرستان‌ها قائل نیستیم.

استاندار یزد بیان کرد: ممکن است که قصور مدیریتی در کار وجود داشته باشد و این را تکذیب نمی‌کنیم، اما اینکه عامدانه حقوق یک شهرستان بخواهد تضعیف شود در مرام دولت و ما نیست و تمامی شهرستان‌ها و مردمان خوب آن پاره تن استان یزد و برای ما عزیز هستند.

فاطمی با بیان اینکه همه ما موظف هستیم که نسبت به ایجاد امید و اعتماد در مردم اقدام کنیم ادامه داد: در رسانه باید نقد را انجام دهیم اما خط قرمز همه ما باید این باشد که امید مردم خدشه‌دار نشود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار